| Brand: | Huawei |
| Model: | Y360 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 122.6 x 63.8 x 10.9 mm (4.83 x 2.51 x 0.43 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~97 USD |