| Brand: | Huawei |
| Model: | Y3 (2018) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2280 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 145.1 x 73.7 x 9.5 mm (5.71 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gold, White, Gray |
| Usd: | ~97 USD |