| Brand: | Huawei |
| Model: | Y Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 7.12 inches, 127.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), EMUI 8.2 |
| Dimensions: | 177.6 x 86.2 x 8.5 mm (6.99 x 3.39 x 0.33 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, White, Amber Brown |
| Usd: | ~302 USD |