| Brand: | Huawei |
| Model: | U8500 IDEOS X2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | CIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@15fps |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 528 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 112 x 58 x 12.8 mm (4.41 x 2.28 x 0.50 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n (Android v2.2) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black/Silver |
| Usd: | ~97 USD |