| Brand: | Huawei |
| Model: | U8180 IDEOS X1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@24fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 104 x 56 x 13 mm (4.09 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |