| Brand: | Huawei |
| Model: | U8110 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF@15fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | CIF@15fps |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 106 x 57 x 14 mm (4.17 x 2.24 x 0.55 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~97 USD |