| Brand: | Huawei |
| Model: | U121 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 103 x 45 x 14.5 mm, 66 cc (4.06 x 1.77 x 0.57 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Grey |