| Brand: | Huawei |
| Model: | T8300 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Marvell 88sv331 |
| Cpu: | 800 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android-based OPhone 2.5 |
| Dimensions: | 110 x 56.5 x 11.2 mm (4.33 x 2.22 x 0.44 in) |
| Weight: | 104 (3.67 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |