| Brand: | Huawei |
| Model: | Pura X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.3 inches, 114.9 cm2 |
| Resolution: | 1320 x 2120 pixels, 16:10 ratio (~396 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 1.5 MP multi-spectral channel red maple primary color camera |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Selfie Specs: | 10.7 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p, HDR Vivid |
| Capacity: | 4720 mAh |
| Charging: | 66W wired 40W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9020 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Maleoon 920 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 5.0 |
| Dimensions: | Unfolded: 143.2 x 91.7 x 7.2 mmFolded: 91.7 x 74.3 x 15.1 mm |
| Weight: | 193.7 g or 195.9 g (6.84 oz) |
| Build: | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Red, Green, Gray, White, Black |
| Usd: | ~1037 USD |