| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Pura 70 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.8 inches |
| Resolution: | 1260 x 2844 pixels |
| Technology: | 6.8 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K, 1080p |
| Selfie Specs: | 13 MP (ultrawide) |
| Capacity: | 5050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Kirin 9010 |
| Ram: | 16 GB |
| Storage: | 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.2 |
| Os Version: | 4.2 |
| Dimensions: | 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight: | 220 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum BDS Satellite Message |
| Usd: | $1,119.00 |