| Brand: | Huawei |
| Model: | Pura 70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.6 inches, 105.5 cm2 |
| Resolution: | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2500 nits |
| Protection: | Kunlun Glass 2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-4.0, 25mm (wide), 1/1.3", PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Selfie Video: | Yes, HDR |
| Capacity: | 4900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9000S1 |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China) |
| Dimensions: | 157.6 x 74.3 x 8 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Colors: | Black, White, Blue, Pink |