| Brand: | Huawei |
| Model: | Pocket S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.9 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1188 x 2790 pixels, 21:9 ratio (~442 ppi density) |
| Technology: | Foldable OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 40 MP, f/1.8, (wide), PDAF 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K, 1080p |
| Selfie Specs: | 10.7 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired, 52% in 20 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 3.0 |
| Dimensions: | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.2 mmFolded: 87.3 x 75.5 x 15.2 mm |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Blue, Pink, Gren, Silver, Gold, Black |
| Usd: | ~896 USD |