| Brand: | Huawei |
| Model: | Pocket 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.94 inches, 111.9 cm2 |
| Resolution: | 1136 x 2690 pixels (~420 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, 3x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 2 MP, (spectral) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 10.7 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 4520 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 52% in 20 min 40W wireless 5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 4.0 |
| Dimensions: | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.3 mmFolded: 87.8 x 75.5 x 15.3 mm |
| Weight: | 199 g or 202 g (7.02 oz) |
| Build: | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Purple, White, Gray |
| Usd: | ~1037 USD |