| Brand: | Huawei |
| Model: | P9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 12 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, 38% in 30 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 955 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat), EMUI 5 |
| Dimensions: | 152.3 x 75.3 x 7 mm (6.00 x 2.96 x 0.28 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Haze Gold, Quartz Grey, Ceramic White |
| Usd: | ~464 USD |