| Brand: | Huawei |
| Model: | P9 lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Kirin 650 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T830MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat), EMUI 4.1 |
| Dimensions: | 146.8 x 72.6 x 7.5 mm (5.78 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (L31, L21 only) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Gold |
| Usd: | ~227 USD |