| Brand: | HUAWEI |
| Model: | P8 Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 6.8" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4360.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Huawei HiSilicon KIRIN 935 |
| Gpu: | ARM Mali-T628 MP4 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB / 32GB / 64GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 6.8 mm |
| Weight: | 228 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Gray, Gold, Champagne |