| Brand: | Huawei |
| Model: | P60 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.67 inches, 107.7 cm2 |
| Resolution: | 1220 x 2700 pixels (~444 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Kunlun Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/2.1, 90mm (telephoto), PDAF, sensor-shift OIS, 3.5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS, HDR Vivid |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, HDR Vivid |
| Capacity: | 4815 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 88W wired 50W wireless Reverse wireless |
| Fast Charging: | 88W |
| Chipset: | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 3.1 (China), EMUI 13.1 (Europe), no Google Play Services |
| Dimensions: | 161 x 74.5 x 8.3 mm (6.34 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Violet, Rococo Pearl |