| Brand: | Huawei |
| Model: | P50 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.6 inches, 105.4 cm2 |
| Resolution: | 1228 x 2700 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF, OIS 64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom, 7x lossless zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 40 MP, f/1.6, 23mm (B/W), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, (wide), AF |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps |
| Capacity: | 4360 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired 50W wireless Reverse wireless charging |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9000 (5 nm)Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55)Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G78 MP24Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 2.0 (China), EMUI 14.2 (Europe), no Google Play Services |
| Dimensions: | 158.8 x 72.8 x 8.5 mm (6.25 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Golden Black, Cocoa Gold, Pearl White, Charm Pink |
| Usd: | ~454 USD |