| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei P40 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.58 inches |
| Resolution: | 1200 x 2640 pixels |
| Technology: | 6.58 inches |
| Main Specs: | 50MP Penta Camera 10X Optical Zoom Setup |
| Main Video: | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720@7680fps, 1080p@960fps, HDR; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) + IR TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 990 5G |
| Gpu: | Mali-G76 MP16 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Expandable: | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10.0 (AOSP + HMS) + EMUI 10.1 |
| Os Version: | 10.0 |
| Dimensions: | 158.2 x 72.6 x 9 mm |
| Weight: | 226 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM/eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Infrared face recognition, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Usd: | $1,399.00 |