| Brand: | Huawei |
| Model: | P40 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.58 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2640 pixels (~441 ppi density) |
| Technology: | OLED, 90Hz, HDR10 |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Leica optics, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720@7680fps, 1080p@960fps, HDR; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF IR TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired 27W wireless 27W reverse wireless |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP16 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 12, no Google Play Services |
| Dimensions: | 158.2 x 72.6 x 9 mm (6.23 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight: | 209 g (7.37 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Infrared Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver Frost, Blush Gold, Deep Sea Blue, Ice White, Black |
| Usd: | ~324 USD |