| Brand: | Huawei |
| Model: | P40 lite E |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Kirin 710F (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9, no Google Play Services |
| Dimensions: | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight: | 176 g (6.21 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Aurora Blue, , Midnight Black |
| Usd: | ~162 USD |