| Brand: | Huawei |
| Model: | P40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF |
| Main Features: | Leica optics, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm IR TOF 3D, (biometrics sensor only) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP16 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 12, no Google Play Services |
| Dimensions: | 148.9 x 71.1 x 8.5 mm (5.86 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Infrared Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver Frost, Blush Gold, Deep Sea Blue, Ice White, Black |
| Usd: | ~562 USD |