| Brand: | Huawei |
| Model: | P30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10 |
| Main Specs: | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3650 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 980 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP10 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, EMUI 10 |
| Dimensions: | 149.1 x 71.4 x 7.6 mm (5.87 x 2.81 x 0.30 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora, Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black, Pearl White |
| Usd: | ~302 USD |