| Brand: | Huawei |
| Model: | P20 lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.84 inches, 85.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.0µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/2.8", 1.12µm 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm (AL00 for India; TL00 for China) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 659 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T830 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0 |
| Dimensions: | 148.6 x 71.2 x 7.4 mm (5.85 x 2.80 x 0.29 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n (LX2/LX3) or a/b/g/n/ac (LX1/LX2J), Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| Nfc: | Yes (LX1 only) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (except LX2, AL00), proximity, compass |
| Colors: | Klein Blue, Sakura Pink, Midnight Black |
| Usd: | ~259 USD |