| Brand: | HUAWEI |
| Model: | P10 Selfie |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 11 MP |
| Selfie Specs: | 19 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3340.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Huawei HiSilicon KIRIN 659 |
| Gpu: | ARM Mali-T830 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 6.9 mm |
| Weight: | 169 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Gold, Black |