| Brand: | Huawei |
| Model: | P10 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.25µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 658 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T830 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo), EMUI 8 |
| Dimensions: | 146.5 x 72 x 7.2 mm (5.77 x 2.83 x 0.28 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct (Western Europe, Korea)Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct (ROW) |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes (WAS-LX1A, WAS-LX1) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pearl White, Graphite Black, Platinum Gold, Sapphire Blue |
| Usd: | ~248 USD |