| Brand: | Huawei |
| Model: | P10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.1 inches, 71.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Technology: | IPS-NEO LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 28mm (wide), PDAF, OIS 20 MP B/W, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.7" |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 960 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G71 MP8 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 145.3 x 69.3 x 7 mm (5.72 x 2.73 x 0.28 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Mystic Silver, Rose Gold, Graphite Black, Dazzling Gold, Dazzling Blue, Greenery |
| Usd: | ~302 USD |