| Brand: | Huawei |
| Model: | P Smart Z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.59 inches, 106.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Kirin 710F (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, EMUI 12 |
| Dimensions: | 163.5 x 77.3 x 8.8 mm (6.44 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight: | 196.8 g (6.95 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Emerald Green, Midnight Black, Sapphire Blue |
| Usd: | ~302 USD |