| Brand: | Huawei |
| Model: | P smart Pro 2019 |
| Release Date: | 2019, December |
| Size: | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide), 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2 |
| Selfie Features: | HDR |
| Selfie Video: | 1080p@60fps |
| Capacity: | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Kirin 710F (12 nm) |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 163.1 x 77.2 x 8.8 mm (6.42 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight: | 206 g (7.27 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Breathing Crystal |