| Brand: | Huawei |
| Model: | P smart 2019 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.21 inches, 94.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP or 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Kirin 710 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1, Google Play Services |
| Dimensions: | 155.2 x 73.4 x 8 mm (6.11 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (POT-LX1) |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Aurora Blue, Sapphire Blue, Coral Red |
| Usd: | ~216 USD |