| Brand: | Huawei |
| Model: | Nova Y73 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6620 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 40W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 710A (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, EMUI 12 |
| Dimensions: | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight: | 203 g (7.16 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black |
| Usd: | ~194 USD |