| Brand: | Huawei |
| Model: | Nova Y72S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, EMUI 14, no Google Play Services |
| Dimensions: | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black |
| Usd: | ~259 USD |