| Brand: | Huawei |
| Model: | nova Y61 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | EMUI 12, no Google Play Services |
| Dimensions: | 164.3 x 75.8 x 8.9 mm (6.47 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (EVE-LX9N only) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Sapphire Blue, Mint Green, Midnight Black |
| Usd: | ~151 USD |