| Brand: | Huawei |
| Model: | nova Flip |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.94 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1136 x 2690 pixels (~421 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO OLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 21mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 100% in 40 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 8000 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.2 |
| Dimensions: | Unfolded: 169.8 x 75.4 x 6.9 mmFolded: 87.6 x 75.4 x 15.1 mm |
| Weight: | 195 g or 199 g (6.88 oz) |
| Build: | Splash/dust resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Green, Pink, White, Black |
| Usd: | ~734 USD |