| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 9 SE 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, 22mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 100% in 35 min |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) - unconfirmed |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, EMUI 12, no Google Play Services |
| Dimensions: | 164.6 x 75.6 x 7.9 mm (6.48 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Midnight Black, Pearl White, Crystal Blue |
| Usd: | ~400 USD |