| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.57 inches, 106.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@240fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 60% in 18 min, 100% in 38 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 2.0 (China), EMUI 12 (Europe), no Google Play Services |
| Dimensions: | 160 x 73.7 x 7.8 mm (6.30 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Starry Blue, Black, Green, Violet |
| Usd: | ~130 USD |