| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 8 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.57 inches, 106.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, HDR10, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚, 17mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 4K |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 60% in 15 min, 100% in 35 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 985 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.58 GHz Cortex-A76 & 3x2.40 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 (8-core) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Dimensions: | 160.1 x 74.1 x 7.6 mm (6.30 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Green, White |
| Usd: | ~443 USD |