| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 7 SE 5G Youth |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 17mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, Panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired, 70% in 30 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 800U (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Dimensions: | 162.3 x 75 x 8.6 mm (6.39 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Crush Green, Space Silver, Midnight Black, Purple |
| Usd: | ~313 USD |