| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 7 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.53 inches, 102.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 17mm (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, Panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired, 75% in 30 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 985 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.58 GHz Cortex-A76 & 3x2.40 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 (8-core) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Dimensions: | 160.6 x 74.3 x 8 mm (6.32 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Space Silver, Midsummer Purple, Red, Green |
| Usd: | ~421 USD |