| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.57 inches, 104.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, Panorama, HDR, LED flash |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired, 70% in 30 min |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 990 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP16 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
| Dimensions: | 162.6 x 75.7 x 8.6 mm (6.40 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Red, Provence |