| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 5z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 inches, 96.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Kirin 810 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MP6 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 156.1 x 73.9 x 8.3 mm (6.15 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Aurora, Emerald Green |
| Usd: | ~216 USD |