| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 5T |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 inches, 96.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~412 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.1" 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired, 50% in 24 min |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 980 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP10 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, EMUI 10 |
| Dimensions: | 154.3 x 74 x 7.8 mm (6.07 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Crush Blue, Midsummer Purple, Crush Green |
| Usd: | ~367 USD |