| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 5i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.4 inches, 101.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 24 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Kirin 710F (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 159.1 x 75.9 x 8.3 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gradient Blue, Red |
| Usd: | ~281 USD |