| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.4 inches, 101.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF or 20 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, (gyro-EIS) |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 970 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP12 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9 |
| Dimensions: | 157 x 75.1 x 7.8 mm (6.18 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora Blue, Red, White, Black |
| Usd: | ~432 USD |