| Brand: | Huawei |
| Model: | Nova 3e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.84 inches |
| Resolution: | 2280 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.84 inches FHD+ IPS Display (2280 x 1080 Pixels) |
| Main Specs: | 16+2 Megapixels | 16 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Selfie Specs: | Yes with Single-LED Flash |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Chipset: | Huawei HiSilicon KIRIN 659 |
| Gpu: | ARM Mali-T830 MP2, 2-Cores |
| Ram: | 4GB LPDDR3 |
| Storage: | 64GB External Memory Support Up to 256GB using microSD card (Uses SIM 2 Slot) |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo with Emotion 8.0 UI |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 71.2 mm x 148.6 mm x 7.4 mm |
| Weight: | 145 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB V2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Compass Ambient Light Fingerprint Gyroscope |