| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, 27mm (wide), f/1.8, PDAF 24 MP B/W, 27mm (wide), f/1.8, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 2 MP, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 970 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP12 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 157 x 73.7 x 7.3 mm (6.18 x 2.90 x 0.29 in) |
| Weight: | 166 g (5.86 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| Nfc: | Yes (PAR-LX1 model only) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Infrared Face ID, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Iris Purple, Airy blue, Primrose Gold, Red, Black |
| Usd: | ~378 USD |