| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 2 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.99 inches IPS HD+ Display (1440 x 720 Pixels) Resolution |
| Main Specs: | 13+2 Megapixels | 8 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with F2.0 Aperture, Face Detection |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 430 MSM8937 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 505 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo with Emotion UI 8.0 OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 158.3 mm x 76.7 mm x 7.8 mm |
| Weight: | 155 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano + Nano) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Compass Ambient Light Fingerprint |