| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~443 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12, f/1.8, 1.25µm, PDAF 8 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2950 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 659 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T830 MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), EMUI 5.1 |
| Dimensions: | 142.2 x 68.9 x 6.9 mm (5.60 x 2.71 x 0.27 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora Blue, Grass Green, Streamer Gold, Obsidian Black, Rose Gold |
| Usd: | ~270 USD |