| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 14 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 109.5 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2776 pixels (~447 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Protection: | Aluminosilicate glass (256/512GB); Kunlun Glass edition (512GB only) |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, (ultrawide), PDAF |
| Selfie Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 100W wired, SCP, UFCS, PD, PPS, QC 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Kirin 8020 |
| Cpu: | Octa-core (1x2.29 GHz & 3x2.05 GHz & 4x1.3 GHz) |
| Gpu: | Maleoon 920 2cu |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 5.0 |
| Dimensions: | 163.4 x 75 x 7.8 mm (6.43 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, White, Purple, Blue |
| Usd: | ~464 USD |