| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 13i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired, 3-62% in 30 min |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | EMUI 14.2, no Google Play Services |
| Dimensions: | 163.3 x 74.7 x 8.4 mm (6.43 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Colors: | White, Blue |
| Usd: | ~216 USD |